HISTORIA MINI GOLFA



            Kształtne tory do minigolfa wykonane ze sztucznych materiałów zaczęły pojawiać się już na początku dwudziestego wieku. Najwcześniejszą udokumentowaną wzmianką o tym jest ogłoszenie w The Straits Times, 01 kwiecień 1912 roku. Natomiast 8 czerwca 1912 roku w pierwszym na świecie ilustrowanym tygodniku The Illustrated London News ukazał się artykuł, w którym zaprezentowano pole do gry zwane ”Gofstacle”.


GOLFIX



Za jednego z wynalazców mini golfa powszechnie uważa się Thomas McCulloch Fairbairn. Zmiany jakie wprowadził to między innymi: sztuczna zieleń(bawełna, piasek, olej i barwnik) oraz dodatki w postaci krzywych, sztucznych "bunkrów" oraz wodnych przeszkód. Od 1920 roku te zmiany doprowadziły do bardzo szybkiego rozwoju gry jaką jest miniaturowy golf. Niebyła to jeszcze współczesna forma torów do mini-golfa. W 1927 roku John Granat Carter amerykański wynalazca i przedsiębiorca, uważany za jednego z ojców minigolfa, jako pierwszy opatentował wersję gry, którą nazwał "Tom Thumb Golf". Jego tor został zbudowany na Lookout Mountain w Tennessee, gdzie Carter był właścicielem hotelu. Była to już wersja dzisiejszego minigolfa.


GOLFIX



Na terenie Stanów Zjednoczonych w ciągu kilku lat otworzono tysiące obiektów do gry w miniaturowego golfa. Carter w końcu sprzedał prawa do swojego patentu a tak dynamiczny rozwój gry spowodował pojawienie się minigolfa w Europie, gdzie szybko znalazł zwolenników w Szwecji, Anglii, Norwegii, Holandii, Belgii, Niemczech i Czechach. Najbardziej dynamiczny rozwój w Europie notuje się w Szwecji, Danii i Niemczech. W Szwecji powstała Federacja Minigolfa Svenska Bangolfförbundet została ona założona w 1937 roku, jest to najstarsza minigolfowa organizacja sportowa na świecie. Polski minigolf wywodzi swoje korzenie od naszych zachodnich i południowych sąsiadów. W 1955 roku odnotowano pierwsze w historii zawody międzynarodowe z udziałem Szwecji i Danii, a Mistrzostwa Europy w 1963 roku w Dortmundzie. Tak dynamiczny rozwój, jak i obecna popularność gry w krajach zachodnich są skutkiem wielu nowinek, jakie minigolf przyniósł ze sobą. Jedną z nich jest na pewno fakt, że w minigolfa mogą grać wszyscy bez ograniczeń ze względu na wiek, płeć czy zaawansowanie techniczne. Jeśli chodzi o nazwę dla tej atrakcyjnej gry to międzynarodowa organizacja sportowa WMF, woli używać sformułowania "minigolf", natomiast opinia publiczna w różnych krajach ma też wiele innych nazw dla tej zabawy: miniature golf, mini-golf, midget golf, goofy golf, shorties, extreme golf, crazy golf, adventure golf, mini-putt, putter golf, putt-putt, mikro golf i tak dalej. Nazwa Putt-Putt jest znakiem towarowym amerykańskiej firmy a termin "putt-putt" jest czasami używany potocznie w odniesieniu do samej gry.

KONTAKT


GOLFIX Wynajem torów minigolfowych
Telefon: (+48) 502 997 208
E-mail: info@golfix.pl
E-mail: marek@golfix.pl

SOCIAL MEDIA